Bharatstudent.com
Sign Up | Login
Cafe Bharat
Hindi-Bollywood Telugu-Tollywood Tamil-Kollywood Kannada-Sandalwood Malayalam-Malluwood Hollywood

58TH NATIONAL FILM AWARD WINNERS LIST

Tamil Film News    Bookmark and Share
The 58th National Film Award Winners were announced and here is the list of the chosen ones. Bharatstudent congratulates each and every winner on their rare achievement.
 
BEST FEATURE FILM: Adaminte Makan Abu (Malayalam)
Producer: Salim Ahamed
Director: Salim Ahamed
 
INDIRA GANDHI AWARD FOR BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR: Baboo Band Baaja (Marathi)
Producer: Nita Jadhav
Director: Rajesh Pinjani
 
AWARD FOR BEST POPULAR FILM PROVIDING WHOLESOME ENTERTAINMENT: Dabangg (Hindi)
Producer: Arbaaz Khan, Malaika Arora Khan and Dhilin Mehta
Director: Abhinav Singh Kashyap
 
NARGIS DUTT AWARD FOR BEST FEATURE FILM ON NATIONAL INTEGRATION: Moner Manush (Bengali)
Producer: Gautam Kundu
Director: Goutam Ghose
 
BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: Champions (Marathi)
Producer: Aishwarya Narkar
Director: Ramesh More
 
BEST FILM ON ENVIRONMENT CONSERVATION/PRESERVATION: Bettada Jeeva (Kannada)
Producer: Basantkumar Patil
Director: P Sheshadri
 
BEST CHILDREN'S FILM: Hejjegalu (Kannada)
Producer: Basantkumar Patil
Director: PR Ramadas Naidu
 
BEST DIRECTION: Vetrimaran for Aadukalam (Tamil)
 
BEST ACTOR: Dhanush for Aadukalam (Tamil) and Salim Kumar for Adaminte Makan Abu (Malayalam)
 
BEST ACTRESS: Mitalee Jagtap Varadkar for Baboo Band Baaja (Marathi) and Saranya Ponvannan for Thenmerkku Paruvakkatru (Tamil)
 
BEST SUPPORTING ACTOR: J Thambi Ramaiah for Mynaa (Tamil)
 
BEST SUPPORTING ACTRESS: Sukumari for Namma Gramam (Tamil)
 
BEST CHILD ARTIST: Harsh Mayar for I am Kalam (Hindi), Shantanu Ranganekar and Machindra Gadkar for Champions (Marathi) and Vivek Chabukswar for Baboo Band Baaja (Marathi)
 
BEST MALE PLAYBACK SINGER: Suresh Wadkar for Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
 
BEST FEMALE PLAYBACK SINGER: Rekha Bhardwaj for Ishqiya (Hindi)
 
BEST CINEMATOGRAPHY: Madhu Ambat for Adaminte Makan Abu (Malayalam)
 
BEST SCREENPLAY: (Original): Vetrimaran for Aadukalam (Tamil)
 
BEST SCREENPLAY: (Adapted): Anant Mahadevan and Sanjay Pawar for Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
 
BEST SCREENPLAY: (Dialogues): Sanjay Pawar for Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
 
BEST AUDIOGRAPHY: Kaamod Kharade (Location Sound Recordist) for Ishqiya (Hindi)
 
BEST AUDIOGRAPHY: Subhadeep Sengupta (Sound Designer) for Chitrasutram (Malayalam)
 
BEST AUDIOGRAPHY: Debajit Changmai (Re-recordist of the final mixed track) for Ishqiya (Hindi)
 
BEST EDITING: TE Kishore for Aadukalam (Tamil)
 
BEST PRODUCTION DESIGN: Sabu Cyril for Enthiran (Tamil)
 
BEST COSTUME DESIGNER: Indrans Jayan for Namma Gramam (Tamil)

BEST MAKE-UP ARTIST: Vikram Gaikwad for Moner Manush (Bengali)
 
BEST MUSIC DIRECTION (Songs): Vishal Bhardwaj for Ishqiya (Hindi)
 
BEST MUSIC DIRECTION (Background Score): Issak Thomas Kottakapally for Adaminte Makan Abu (Malayalam)
 
BEST LYRICS: Vairamuthu for Thenmerkku Paruvakkatru (Tamil)
 
SPECIAL JURY AWARD: Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
Producer: Bindiya and Sachin Khanolkar
Director: Anant Narayan Mahadevan
 
BEST SPECIAL EFFECTS: V Srinivas M Mohan for Enthiran (Tamil)
 
BEST CHOREOGRAPHY: Dinesh Kumar for Aadukalam (Tamil)
 
BEST FEATURE FILM IN EACH OF THE LANGUAGE SPECIFIED IN THE SCHEDULE VIII OF THE CONSTITUTION
 
BEST ASSAMESE FILM: Jetuka Patar Dare
Producer: Md. Noorul Sultan
Director: Jadumoni Dutta Rajat Kamal
 
BEST BENGALI FILM: Ami Aadu
Producer: New Theatres Pvt. Ltd
Director: Sonmath Gupta Rajat Kamal
 
BEST HINDI FILM: Do Dooni Char
Producer: Arindam Chaudhuri
Director: Habib Faisal
 
BEST KANNADA FILM: Puttakkana Highway
Producer: Shylaja Nag and Prakash Raj
Director: B Suresha
 
BEST MALAYALAM FILM: Veettilekkulla Vazhi
Producer: BC Joshi
Director: Dr Biju
 
BEST MARATHI FILM: Mala Aai Vhhaychay
Producer: Samruddhi Porey
Director: Samruddhi Porey
 
BEST TAMIL FILM: Thenmerkku Paruvakkatru
Producer: Shibu Isaac
Director: Seenu Ramasamy
 
BEST ENGLISH FILM: Memories in March
Producer: Shrikant Mohta
Director: Sanjoy Nag
 
SPECIAL MENTION: Bettada Jeeva (Kannada)
Late Shivaram Karanth
 
SPECIAL MENTION: Aadukalam (Tamil)
VIS Jayaraman
 
NON-FEATURE FILMS
 
BEST NON-FEATURE FILM: Germ (Hindi)
Producer: Satyajit Ray Film & Television Institute, Kolkata
Director: Snehal R Nair
 
BEST DEBUT NON-FEATURE FILM OF A DIRECTOR: Pistulya (Marathi & Telugu)
Producer: Nagraj Manjule
Director: Nagraj Manjule
 
BEST ETHNOGRAPHIC FILM: Songs of Mashangva (Tangkhul, Manipuri & English)
Producer: Oinam Doren
Director: Oinam Doren
 
BEST BIOGRAPHICAL FILM: Nilamadhaba (English)
Producer: Films Division
Director: Dilip Patnaik
 
BEST ARTS AND CULTURE FILM: Leaving Home (English & Hindi)
Producer: Jaideep Varma
Director: Jaideep Varma
 
BEST SCIENCE & TECHNOLOGY FILM: Heart to Heart (Manipuri & English)
Producer: Rotary Club of Imphal
Director: Bachaspatimayum Sunzu
 
BEST PROMOTIONAL FILM: Ek Ropa Dhan (Hindi)
Producer: Meghnath Bhattacharjee
Director: Biju Toppo and Meghnath Bhattacharjee
 
BEST ENVIRONMENT FILM: Iron is Hot (English)
Producer: Meghnath Bhattacharjee
Director: Biju Toppo and Meghnath Bhattacharjee
 
BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: Understanding Trafficking (Bengali, Hindi & English)
Producer: Cinemawoman
Director: Ananya Chakraborti
 
BEST EDUCATIONAL FILM: Advaitham (Telugu)
Producer: K Vijaypal Reddy
Director: Pradeep Maadugula
 
BEST FILM ON SPORTS: Boxing Ladies (Hindi)
Producer: Satyajit Ray Film & Television Institute, Kolkata
Director: Anusha Nandakumar
 
BEST INVESTIGATIVE FILM: A Pestering Journey (Malayalam, Punjabi, Hindi, English & Tulu)
Producer: Ranjini Krishnan
Director: KR Manoj
 
SPECIAL JURY AWARD: Kabira Khada Bazaar Mein (Hindi)
Producer: Srishti School of Art, Design & Technology, Bangalore
Director: Shabnam Virmani
 
SHORT FICTION FILM: Kal 15 August Dukan Band Rahegi (Hindi)
Producer: Film & Television Institute of India, Pune
Director: Prateek Vats
 
BEST FILM ON FAMILY VALUES: Love in India (Bengali & English)
Producer: Overdose
Director: Kaushik Mukherjee
 
BEST DIRECTION: Shyam Raat Seher (Hindi & Engish)
Director: Arunima Sharma
 
BEST CINEMATOGRAPHY: Shyam Raat Seher (Hindi & English)
Cameraman: Murali G
 
BEST AUDIOGRAPHY: Harikumar Madhavan Nair
 
BEST EDITING: Tinni Mitra for Germ (Hindi)
 
BEST NARRATION: (for Writing the Narration): Nilanjan Bhattacharya for Johar: Welcome to Our World (Hindi and English)
 
SPECIAL MENTION: Ottayal (One Woman Alone) (Malayalam)
Director: Shiny Jacob Benjamin
 
SPECIAL MENTION: The Zeliangrongs (Manipuri & English)
Director: Ronel Haobam
 
SPECIAL MENTION: Pistulya (Marathi & Telugu)
Child Artist: Suraj Pawar
 
BEST WRITING ON CINEMA
 
BEST BOOK ON CINEMA: From Rajahs and Yogis to Gandhi and Beyond: Images of India in International Films of the Twentieth Century (English) Publisher: Seagull Books
Author: Vijaya Mulay
 
SPECIAL MENTION: Cinema Bhojpuri (English)
 
SPECIAL MENTION: Thiraicheelai (Tamil)
 
BEST FILM CRITIC: Joshy Joseph (English)
 
BEST FILM CRITIC: N Manu Chakravarthy (Kannada & English)
Tags: 58th National Film Award Winners, National Awards
Posted On : 20th May, 2011
Comments
More Film News and Gossip View All>>
 
 
Bharatstudent
About
News
Mobile
RSS Feeds
FAQ
Contact Us
Advertise with Us
Networking
Friends
Gangs
Photos
Videos
Classifieds
Study Zone
Study India
Study Abroad
Notifications
Exam Results
My First Job
Cafe Bharat
Hindi
Tamil
Telugu
Kannada
Malayalam
GenX Zone
Game Zone
Live Radio
Greetings
Recharge Mobiles
Cricket
Become a FAN on Facebook
© All rights reserved to BharatStudent.com Terms of Use | Privacy